Lokalizacja i kontakt:

Zakład mieści się w budynku Centrum Profilaktyki Nowotworów
ul. W.K. Roentgen 5, 02-781 Warszawa
Rejestracja: 22 546 22 92

W Poradni wykonywane są badania endoskopowe górnego (gastroskopia) i dolnego odcinka przewodu pokarmowego (kolonoskopia i sigmoidoskopia).

Badania wykonywane są w dwóch trybach – diagnostycznym i przesiewowym.

W trybie diagnostycznym (u pacjentów z objawami lub nadzorze po wcześniejszych zabiegach) badania endoskopowe wykonywane są w ramach realizacji umowy z NFZ. Ze względu na inwazyjność procedur wskazania do wykonania badań pacjentów kierowanych spoza Centrum Onkologii są weryfikowane w Poradni Gastroenterologii Onkologicznej.

Na badania endoskopowe w trybie diagnostycznym wymagane jest skierowanie i umówienie konkretnego terminu telefonicznie pod nr (tel. 22-546 22-92). Informacje telefoniczne i zapisy na badania odbywają się od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 15:00.

W trybie przesiewowym wykonywana jest kolonoskopia przesiewowa wraz z ewentualnym pobraniem wycinków i usunięciem polipów wielkości do 10mm (www.pbp.org.pl).

Kolonoskopie przesiewowe wykonywane są jedynie u pacjentów w wieku 55-64 lata, którzy otrzymali imienne zaproszenie na badanie. Na badanie w trybie przesiewowym nie jest potrzebne skierowanie a jedynie umówienie konkretnego terminu telefonicznie pod nr tel (22) 546-24-45 lub e-mailowo: pbp@coi.waw.pl. Kolonoskopie w trybie przesiewowym wykonywane są w godzinach 15:00 (30) – 18:00 od poniedziałku do piątku oraz w soboty w godzinach 8:00-14:00.

1.Co to jest gastroskopia i jak się do niej przygotować?

Gastroskopia jest badaniem pozwalającym na dokładną ocenę górnego odcinka przewodu pokarmowego. Polega na oglądaniu przełyku, żołądka i dwunastnicy za pomocą giętkiego gastroskopu. W czasie badania możliwe jest pobieranie biopsji, które jest całkowicie niebolesne. Osoba poddawana temu badaniu musi być na czczo przez co najmniej 6 godzin przed badaniem.

2. Co to jest kolonoskopia i jak się do niej przygotować?

Kolonoskopia jest badaniem, które umożliwia oglądanie wnętrza całego jelita grubego za pomocą giętkiego endoskopu. W czasie badania możliwe jest pobieranie biopsji lub usuwanie polipów, które jest całkowicie niebolesne. Przed wykonaniem kolonoskopii konieczne jest przygotowanie jelita grubego do badania poprzez oczyszczenie wnętrza jelita z resztek pokarmowych. Szczegółowe informacje na temat kolonoskopii i przygotowania do niej znajdują się na stronie: http://pbp.org.pl/kolonoskopia/